Get winners list of bollywood famous award i.e. Filmfare Award, IIFA Award, Oscar Award, Bibaca Geet Mela Award, National Award, Stardust Award, Bollywood Music Award, Screen Award. We provides the winner list from 1953 with their songs, films, year and their names. Get lsit Who will get the best actor, best actress, best director for which year and more award winner list of bollywood famous awards at one place. You can get all award list of bollywood at one place.

<<< Back to Index


National Award for Best Non-Feature Film


Watch the winner list of most popular or famous Bollywood National Award for Best Non-Feature Film

 National Award for Best Non-Feature Film

The National Film Award for Best Non-Feature Film is given by the Indian government's Directorate of Film Festivals. The National Film Awards is the most prominent film award ceremony in India. Established in 1954, it is administered, along with the International Film Festival of India and the Indian Panorama.
 
Year Film Language Producer Director
1953
(1st)
Mahabalipuram English Films Division Jagat Murari
1953
(1st)
Holy Himalayas English Films Division K. L. Khandpur
1953
(1st)
Tree of Wealth English Information Films of India A. Bhaskar Rao
1954
(2nd)
Spirit of the Loom English Films Division V. R. Sarma
1954
(2nd)
Darjeeling English Films Division K. L. Khandpur
1954
(2nd)
Golden River English Films Division P. V. Pathy
1955
(3rd)
Magic of Mountains English Films Division Mushir Ahmed
1955
(3rd)
Wonder of Work English Films Division  –
1955
(3rd)
Education for Life English Ama Ltd.  –
1956
(4th)
Gotama The Buddha English Bimal Roy Productions for Films Division Rajbans Khanna
1956
(4th)
Khajuraho English Films Division M. Wadhwani
1956
(4th)
A Village In Travancore English Art Films of Asia Private Ltd. for Burmah-Shell Fali Billimoria
1957
(5th)
A Himalayan Tapestry English Burmah Shell Mohan Bhavnani
1957
(5th)
Mandu English Films Division Neil Gokhale
1957
(5th)
Dharti Ki Jhankar English Films Division Bhaskar Rao
1958
(6th)
Radha Krishna English Films Division J. S. Bhownagary
1958
(6th)
The Story of Dr. Karve English Films Division Satyajit Ray
1958
(6th)
Call of the Mountains Hindi Films Division A. K. Chaudhuri
1959
(7th)
Kathakali English Films Division Mohan Wadhwani
1959
(7th)
Mayurakshi Dam Hindi Films Division N. K. Issar
1960
(8th)
Kangra and Kulu English Films Division N. S. Thapu
1960
(8th)
Saga of Service English Films Division Dilip Jamdar
1960
(8th)
The Weavers English Films Division F. R. Bilimoria
1961
(9th)
Rabindranath Tagore
(Longer Version)
English Films Division Satyajit Ray
1961
(9th)
Our Feathered Friends English Films Division Gopal Datt
1961
(9th)
Romance of the Indian Coin English Films Division G. H. Saraiya
1962
(10th)
Four Centuries Ago English Films Division Shanti Verma
1962
(10th)
Himalayan Heritage English Films Division N. S. Thapu
1962
(10th)
The Telco Story English Hunnar Films Clement Baptista
1963
(11th)
Song of the Snow  English Films Division N. S. Thapu
1963
(11th)
Malwa English Films Division S. N. S. Sastry
1963
(11th)
Jain Temples of India English Films Division Arun Chaudhari
1964
(12th)
One Day English Jagat Murari S. N. S. Sastry
1964
(12th)
All Under Heaven By Force English J. B. H. Wadia J. B. H. Wadia
1964
(12th)
And Miles To Go English S. Sukhdev S. Sukhdev
1965
(13th)
Cloven Horizon  English Kantilal Rathod Kantilal Rathod
1965
(13th)
Across India  English Films Division Gopal Datt
1966
(14th)
       
1967
(15th)
India '67   – P. Sukhdev P. Sukhdev
1968
(16th)
Everest  English Arun Chowdhury for Films Division N. S. Thapa
1969
(17th)
Amrita Sher-Gil  English B. D. Garga B. D. Garga
1970
(18th)
No Award       
1971
(19th)
       
1972
(20th)
The Inner Eye English Satyajit Ray Satyajit Ray
1973
(21st)
The Flame Burns Bright  English Ashish Mukherjee Ashish Mukherjee
1974
(22nd)
Man In Search of Man English G. P. Asthana for Films Division Prem Vaidya for Films Division
1975
(23rd)
Winged Wonderland English Shanti Varma Shanti Varma
1976
(24th)
       
1977
(25th)
Deshratna Rajendra Prasad Hindi Arvind Kumar Sinha M. Prabhat
1978
(26th)
Rumtek: A Monastery Wrethed In A Hundred Thousand Rainbows  English Romesh Sharma Romesh Sharma
1979
(27th)
       
1980
(28th)
Daldal Hindi Krystyna Khote Pradeep Dixit
1981
(29th)
Faces After The Storm Hindi Yash Chaudhary for Films Division Prakash Jha
1982
(30th)
An Indian Story English Suhasini Mulay Tapan K. Bose
1983
(31st)
The Procession English Aurora Films Corporation Anjan Bose
1984
(32nd)
Music of Satyajit Ray English NFDC Utpalendu Chakrabarty
1985
(33rd)
Bombay: Our City English Anand Patwardhan Anand Patwardhan
1986
(34th)
The Land of Sand Dunes English Orchid Films Pvt. Ltd. Gautam Ghose
1987
(35th)
Bhopal: Beyond Genocide English Cinemart Foundation • Tapan K. Bose
• Suhasini Mulay
• Salim Shaikh
1988
(36th)
Kanaka Purandara Kannada Girish Karnad for Films Division Girish Karnad
1989
(37th)
Aar Koto Din Bengali • Department of Information and Cultural Affairs India
• Government of West Bengal
Shashi Anand
1990
(38th)
Graven Image English • Sumitendra Nath Tagore
• Shyamasree Tagore
Abhijit Chattopadhyay
1991
(39th)
Sons of Abotani: The Misings Mishing Dilip Doley Gautam Bora
1992
(40th)
In Search of Indian Theatre English Arundhati Chatterjee Abhijit Chattopadhyay
1993
(41st)
Maihar Raag Bengali Sunil Shanbag Arun Bhattacharjee
1994
(42nd)
Rasayatra • Hindi
• English
Iteraction Video Communication Nandan Kudhyadi
1995
(43rd)
Tarana English Y. N. Engineer for Films Division Rajat Kapoor
1996
(44th)
Sham's Vision English Manu Grover Shaji N. Karun
1997
(45th)
Jataner Jami  Bengali Raja Mitra and Associates Raja Mitra
1998
(46th)
In The Forest Hangs a Bridge English Sanjay Kak Sanjay Kak
1999
(47th)
Dui Paatan Ke Beech Mein
(Between the Devil and the Deep River)
Hindi Arvind Sinha Arvind Sinha
2000
(48th)
Rasikpriya • Hindi
• English
Ministry of External Affairs Arun Vasant Khopkar
2001
(49th)
Sonal • Hindi
• English
Films Division Prakash Jha
2002
(50th)
Narayan Gangaram Surve Marathi Khayal Trust Arun Khopkar
2003
(51st)
War and Peace English Anand Patwardhan Anand Patwardhan
2003
(51st)
Kaya Poochhe Maya Se  Hindi Arvind Sinha Arvind Sinha
2004
(52nd)
Girni Marathi Tripurari Sharan for FTII Umesh Vinayak Kulkarni
2005
(53rd)
Riding Solo to the Top of the World English • Gaurav A. Jani
• P. T. Giridhar Rao
Gaurav A. Jani
2006
(54th)
Bishar Blues English Amitabh Chakraborty Amitabh Chakraborty
2007
(55th)
Hope Dies Last In War • English
• Hindi
Supriyo Sen Supriyo Sen
2008
(56th)
AFSPA 1958 • Manipuri
• Hindi
• Bachaspa Timayun Sunzu
• Haobam Paban Kumar
Haobam Paban Kumar
2009
(57th)
The Postman Tamil K. Hariharan B. Manohar
2009
(57th)
Bilal • Bengali
• Hindi
Sourav Sarangi Sourav Sarangi
2010
(58th)
Germ  Hindi Satyajit Ray Film and Television Institute Snehal R. Nair
2011
(59th)
And We Play On • Hindi
• English
Pramod Purswane Pramod Purswane